WARMIA, MAZURY, LITWA,PUSZCZA BIAŁOWIESKA - 9 dni
*
9 dni
*
Program wycieczki
DZIEŃ 1
Zbiórka uczestników. Przejazd na Warmię i zaokrętowanie na statek płynący po Kanale OSTRÓDZKO-ELBLĄSKIM. Przepłynięcie fragmentem najsłynniejszego w Europie Kanału, możliwość oglądania śluzowania i POCHYLNI. Czas rejsu ok. 2 godz.
DZIEŃ 2
Śniadanie. Wykwaterowanie. Przejazd do ŚW. LIPKI.
Zwiedzanie Sanktuarium Maryjnego : kościoła, krużganków i zabudowań Jezuitów oraz udział w koncercie organowym.Według legendy to tutaj skazaniec umieścił figurkę Matki Boskiej jako wotum za uniewinniający wyrok. Już od XV. stulecia zaczynają ściągać tutaj pielgrzymki i tak trwa do dnia dzisiejszego. – najcenniejszy i najpiękniejszy zabytek Suwalszczyzny.
Przejazd na teren Wigierskiego Parku Narodowego, nad Jezioro Wigry, jednego z największych w regionie i z najbardziej urozmaiconą linią brzegową. Wjazd do WIGIER– niewielkiej wsi z zespołem klasztornym Zakonu Kamedułów. Zwiedzanie POKAMEDULSKIEGO ZESPOŁU KLASZTORNEGO. Jest to najpiękniejszy i najcenniejszy z zabytków Suwalszczyzny, wzniesiony na przełomie XVII i XVIII w. według projektu Putiniego. Nad rozłożonymi na dwóch tarasach budynkami króluje kościół Niepokalanego Poczęcia NMP, wieża zegarowa i 10 eremów- domków w których mnisi wiedli pustelnicze życie. Jest to rownież miejsce pobytu Jana Pawła II w czasie pielgrzymki do Ojczyzny w 1999 r.
Przejazd do SEJN – stare, prywatne miasto, dzisiaj centrum mniejszości litewskiej. Zwiedzanie : bazyliki Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny, klasztoru dominikanów, XIX. wiecznego rynku z klasycystycznym Ratuszem.
Czas wolny – możliwość degustacji smacznych blin litewskich w jednej z restauracji.
Przejazd na nocleg do Augustowa. Zakwaterowanie i obiadokolacja.
Wieczorny spacer po Augustowie.
DZIEŃ 3
Śniadanie. Wykwaterowanie.
Przejazd na Litwę do Druskiennik – jednego z najlepszych uzdrowisk klimatycznych i balneologicznych na terenie pn. – wsch. Europy, położonego na wysokim brzegu Niemna, wśród lasów i pagórków.
Spacer po uzdrowisku lub korzystanie z atrakcji Aquaparku - 2 godziny.
Przejazd do Trok – dawnej stolicy Litwy. Degustacja karaimskich kibinów.
Zwiedzanie Trok - zabytkowe budynki architektury karaimskiej, kościół katolicki, cekiew prawosławna, figura Nepomucena, średniowieczny gotycki zamek na Wyspie Zamkowej na Jeziorze Galwe, którego budowę dokończył Wielki Książę Witold.
Przejazd do hotelu w Wilnie, zakwaterowanie, obiadokolacja i nocleg.
DZIEŃ 4
Śniadanie.
Wilno - trzecia i aktualna stolicy Litwy.
Piesze zwiedzanie wileńskiej starówki: Ostra Brama - jedyna zachowana z 9. istniejących niegdyś bram miejskich w murach obronnych Wilna z Kaplicą Matki Boskiej Ostrobramskiej, Klasztor Bazylianów z celą Konrada, barokowy Zespół Uniwersytetu Wileńskiego, którego studentami byli m.in. Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Czesław Miłosz, klasycystyczna Archikatedra, Zamek Królewski, kościoły św. Anny i Bernardynów, Pomnik Adama Mickiewicza.
Czas wolny na Starym Mieście.
DZIEŃ 5
Śniadanie, wykwaterowanie.
Zwiedzanie Wilna - tura objazdowa : Góra Trzech Krzyży z pomnikiem poświęconym ofiarom stalinizmu na Litwie, dzielnica Antokol z Kościołem Św. Piotra i Pawła – najcenniejszym zabytkiem barokowym w Wilnie (około 2 tysiące rzeźb we wnętrzu kościoła), Cmentarz na Rossie – najstarszy i najpiękniejszy cmentarz wileński z grobowcem matki Marszałka Józefa Piłsudskiego i jego serca, a także nagrobkami szeregu wybitnych Polaków zasłużonych dla ojczyzny.
Przejazd do Polski, zakwaterowanie (okolice Augustowa), obiadokolacja i nocleg.
DZIEŃ 6
Śniadanie. Wykwaterowanie.
Rejs statkiem po kanale augustowskim i jeziorach augustowskich.
Szlak rozpoczyna się w porcie w Augustowie i wiedzie przez śluzy Przewięź do Studzienicznej (miejsce kultu maryjnego zwiazanego z cudownym obrazem Matki Boskiej, którego początki siegają roku 1728.
Studzieniczna położona jest na skraju Puszczy Augustowskiej – jednego z największych kompleksów leśnych w Polsce i głównej atrakcji przyrodniczej regionu. Podczas rejsu uczestniczymy w śluzowaniu. Trasą tą płynął papież Jan Paweł II podczas wizyty na Ziemi Augustowskiej w czercu 1999. Wydarzenie to upamiętnia pomnik postawiony po wizycie Ojca Świętego obok zabytkowej kapliczki NMP w Studzienicznej.
Przejazd do Tykocina. Jest to miasto, gdzie w dawnych czasach przebywali wielokrotnie królowie oraz książęta polscy. Tutaj znajduje się duża liczba zabytków, a przede wszystkim zachowany oryginalny układ przestrzenny miasta, z widoczną do dzisiaj granicą części żydowskiej z oryginalną synagogą.
Przejazd na obiadokolację i nocleg w okolice Białegostoku.
DZIEŃ 7
Śniadanie. Zwiedzanie Białegostoku - stolicy Podlasia : ratusz, Pałac Branickich, Cerkiew Św. Ducha i in. Przejazd do Sokółki - zwiedzanie miasta. Przejazd do Bohonik - zwiedzanie XIX-wiecznego meczetu i muzułmańskiego cmentarza. Przejazd do Supraśla. Zwiedzimy supraską ławrę z Muzeum Ikon. Najstarsze z nich pochodzą z XVIII w.
Późnym wieczorem powrót do ośrodka na obiadokolację i nocleg.
DZIEŃ 8
Śniadanie. Wykwaterowanie. Wyjazd do Hajnówki - stolicy Puszczy Białowieskiej. Zwiedzimy dwupoziomowa cerkiew- prawosławny sobów św. Trójcy. Przejazd do Białowieży i zwiedzanie Białowieskiego Parku Narodowego z najciekawszymi zabytkami oraz osobliwościami przyrodniczymi.
Przejazd na obiadokolację i nocleg.
DZIEŃ 9
Śniadanie. Wykwaterowanie. Przejazd do Grabarki na Świetą Górę, do najważniejszego sanktuarium prawosławnego na terenie Polski. Wyjazd w drogę powrotną. Na trasie postój na posiłek - obiad we własnym zakresie.
Przyjazd do miejsca rozpoczęcia imprezy w późnych godzinach nocnych.
CENA WYCIECZKI OBEJMUJE :
- 8 noclegów w pensjonatach, ośrodkach wypoczynkowych, hotelach: pokoje 2. i 3. osobowe z łazienkami,
- wyżywienie typu HB : 8 śniadań i 8. obiadokolacji,
- opieka pilota udzielającego informacji turystycznej,
- ubezpieczenie grupowe od NNW, KL
- rezerwacja obiadu w ostatnim dniu wycieczki
CENA WYCIECZKI NIE OBEJMUJE :
- opłaty przewodników miejscowych
- kosztów biletów wstępu
- kosztu obiadu w drodze powrotnej